Tryby. Warsztat stanów

Piotr Filonowicz

Tryby są inaczej stanami, nastrojami, emocjami. Tematem warsztatu jest umiejętność wchodzenia i wychodzenia z trybów.

Trybów jest mnóstwo, oto przykłady: tryb złości, tryb szczęścia, tryb obserwacji, tryb psa na tropie suki, tryb wyłączności na prawdę, tryb szukania, tryb znajdowania, tryb “jestem lustrem wszystkiego”, tryb zapatrzonego w gwiazdy, tryb obrzydzenia.

Mogą być zatem tryby szerokie, dopuszczające znaczną swobodę interpretacji w działaniu, oraz tryby wąskie, precyzyjniej charakteryzujące działanie.

Dlaczego warto ćwiczyć techniki wchodzenia i wychodzenia z trybów? Choćby po to, by dzięki nim łatwiej pokonywać uporczywe i niechciane stany emocjonalne. Po to, by zwiększać łatwość uzyskiwania dystansu do samego siebie. Po to także, by zyskać większą sprawność w kontrolowaniu swoich działań, także w kontekście aktorskim.

Bazą dla zostawiania negatywnych stanów oraz dla przechodzenia z trybu do trybu jest stan zwany neutralnością lub gotowością. Znaczną część warsztatu poświęcamy technikom dochodzenia do tego stanu. Są to głównie działania fizyczne, ćwiczenia służące odblokowaniom.

Mimo że warsztaty trybów są warsztatami o poważnym celu, to w pracy nad dystansem często chodzi o zaniechanie bycia serio w znaczeniu zbyt poważnego traktowania siebie samego. Dlatego często posługujemy się absurdem, śmiechem, dlatego robimy rzeczy od czapy.

Podczas warsztatów uczymy się pozwolenia sobie na działanie, które zdawałoby się jest dla nas za trudne, za głupie, zbyt obce. Jeżeli jednak rzeczy traktuje się po prostu, tak jakby były oczywiste, często stają się oczywiste. Atmosfera warsztatu trybów sprzyja przesuwaniu swoich ograniczeń.

Dla kogo są te warsztaty?

Warsztaty przydadzą się wszystkim tym, którzy chcą zwiększyć dystans do samych siebie.

Adresowane są do osób powyżej 16 roku życia, przy czym średnia wieku na naszych warsztatach to zwykle około 30 lat.

Miejsce i termin

Warszawa, 7-9.12.2018

Akademia Sztuki i Kultury, Al. Jana Pawła II 36c

Warsztaty trwają 3 dni (18 godzin)

7.12: 18.00 – 21.00

8.12: 10.00-13.00, 14.00-17.00, 18.00 – 21.00

9.12: 10.00-13.00, 14.00-17.00

Prowadzący

Piotr Filonowicz

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Prowadził grupę Linia Nocna (2008-12) zajmującą się improwizacją wolną oraz Linia Wokalna skupiającą się na pracy z głosem w oparciu o pieśni tradycyjne. Od 2012 zajmuje się projektem Fabryka Destrukcja (www.facebook.com/FabrykaDestrukcja). Co roku organizuje wyprawy entomuzykologoczne, podczas których zbiera materiał do pracy wokalnej (2007-8 Bułgaria, Polska, 2009 Rumunia, 2010 Macedonia, 2011 Albania, 2012 Indie, 2013 Gruzja, 2014 Bułgaria, Izrael, Serbia).

Prowadzi warsztaty wokalne „Przędzalnia głosu”. Specjalizuje się w pracy nad budzeniem naturalnej siły głosu oraz integrowaniem emocji, ruchu i głosu.

Założyciel i lider warsztatów teatralnych Akademii Sztuki i Kultury (www.warsztaty-teatralne.pl).

Ile to kosztuje?

290 PLN

Zaliczka w wysokości 100 PLN jest minimalną kwotą wpłacaną przy zapisie: rezerwuje ona miejsce w grupie.

Prosimy o dokonanie wpłaty w przeciągu trzech dni od zapisu oraz zasygnalizowanie dokonania tejże wpłaty (smsem lub mailem). Na pierwsze spotkanie prosimy zabrać dowód wpłaty, lub przysłanie dowodu wpłaty mailem. Pełną kwotę należy uiścić najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem warsztatu.

Ile osób liczy grupa?

Do 15 osób

Jak się zapisać?

• telefonicznie – 609 045 956

• mailem – asik.zapisy@gmail.com (wymaga potwierdzenia z naszej strony)

Należy:

1. podać swoje dane (imię, nazwisko, datę urodzenia, numer telefonu)

2. dokonać wpłaty na konto ASiK (lub w sekretariacie ASiK)

Decyduje kolejność zgłoszeń. Grupy liczą do 15 osób.

Prosimy o dokonanie wpłaty w przeciągu trzech dni od zapisu oraz zasygnalizowanie dokonania tejże wpłaty (smsem lub mailem).

Pełną kwotę należy uiścić najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem warsztatu (chyba, że zgłoszenie nastąpiło później). Na pierwszą próbę prosimy zabrać dowód wpłaty.

Zrezygnować z warsztatu można najpóźniej na 14 dni przed jego rozpoczęciem: prosimy wówczas o podanie danych do przelewu zwrotnego.

Co zabrać ze sobą?

Należy zabrać na warsztaty:

• strój do ćwiczeń (dowolny, wygodny); ćwiczymy boso, w skarpetkach lub w miękkim obuwiu

• dowód wpłaty za warsztat (chyba, że wcześniej został wysłany mailem)